Dom

Które warzywa można uprawiać w szklarni?

Popularność, jaką cieszą się szklarnie ogrodowe, z roku na rok rośnie. Razem z nią poszerza się grono osób rozpoczynających przygodę z uprawą warzyw we własnym ogrodzie. To całkiem normalne, taka forma upraw ma wyłącznie plusy. Z których warzyw umieszczonych w szklarni będą najlepsze plony?

Szklarnie ogrodowe – jakie są ich zalety?

Z pewnością wszyscy doceniamy smak, jaki mają samodzielnie wyhodowane owoce i warzywa. Produkty, które kupujemy w sklepach przeważnie mają znacznie mniej wartości odżywczych, a ponadto są znacznie mniej smaczne. Tymczasem spożywanie tych zebranych we własnym ogródku jest przyjemne i zdrowe. Decydując się na ich samodzielną uprawę, jesteśmy pewni, że unikniemy niepewności co do nawożenia roślin. Coraz więcej osób zajmujących się ogrodnictwem preferuje hodowanie roślin w szklarniach. Wybierając tę opcję nie tylko uprawa jest łatwiejsza, ale też warzywa i owoce będą o wiele smaczniejsze. Szklarnia poliwęglanowa sprawdzają się między innymi do uprawy roślin potrzebujących więcej ciepła. Przy panującym u nas klimacie ważne jest też to, żeby jak najbardziej przedłużyć czas wegetacji owoców i warzyw. Sprawi to, że będziemy mieli możliwość cieszenia się ich smakiem przez dłuższy czas. Możliwe jest stworzenie szklarni własnymi rękami i to przy minimum nakładu finansowego. Będąc majsterkowiczem można użyć do tego nawet starych okien. Gotowe szklarnie ogrodowe są też dostępne na rynku, znajdziemy je nawet w sklepach internetowych. Innym wariantem są tzw. tunele, lecz są one znacznie mniej skuteczne.

Które z warzyw warto uprawiać w szklarni?

W szklarni zaleca się uprawę różnych odmian uprawiać głównie takie rośliny, które wyjątkowo lubią ciepłe warunki. Można do nich zaliczyć np. paprykę, która oprócz tego, że najlepiej czuje się w wysokich temperaturach, to lubi również wysoką wilgotność powietrza. W szklarniach mamy możliwość uprawiania różnych rodzajów papryki (nawet ostre odmiany). Dużą popularnością cieszy się również szklarniowa hodowla ogórków. Warto pamiętać, że nie powinny być podlewane wodą o zbyt niskiej temperaturze, ponieważ są one na to wyjątkowo wrażliwe. Szklarnia może sprawdzić się też do uprawy pomidorów, które wyrastają wtedy duże i słodkie. Najbardziej poleca się uprawiać w takich warunkach tradycyjną odmianę tej rośliny, inne gatunki, jak pomidorki koktajlowe, z powodzeniem poradzą sobie również bez szklarni. Pomidory powinno się systematycznie nawozić, a zanim trafią do szklarni odpowiednio przygotować ziemię miejsca, w którym będą rosły. Należy też regularnie je podlewać najlepiej tak, aby nie zamoczyć zbytnio owoców oraz liści.