Dom

Wypróbuj patenty na zadaszenie domowego tarasu – okresowe i stałe

W najcieplejsze miesiące codzienne funkcjonowanie w domu przenosi się na taras. Przez to warto zadbać o to, by jego urządzenie było praktyczne i umożliwiało kontakt z przyrodą mimo niesprzyjającej aury. Przede wszystkim podczas wiosny i lata niezbędne będzie zapewnienie dachu, który osłania przed gorącem i opadami.

Chowane markizy kontra pergola tarasowa – co sprawniej zabezpieczy taras?

Przydomowy podest o optymalnej powierzchni nieprzekraczającej 10 metrów kwadratowych bardzo często umieszcza się od południa czy też południowego zachodu. Czasem projektanci proponują więcej niż jeden taras, by korzystać ze słońca o wielu porach dnia. Trzeba wiedzieć, że najmniej nagrzane są konstrukcje zlokalizowane na północy domu. Najlepiej jeśli weranda znajduje się w miejscu wolnym od zabudowy – wówczas gwarantuje niezbędną dyskrecję, dlatego że nie ma styczności z garażem, głośną ulicą czy śmietnikiem, a pełni funkcję połączenia ogrodu z domem. Nasłonecznienie to pożądany element, aczkolwiek by uniknąć przegrzania, powinno się je zacieniać. Dobrze pomyślana ochrona przed słońcem powoduje, że można miło spędzić na nich czas oraz zmniejsza przegrzewanie się pomieszczeń w budynku.

Stacjonarne zadaszenia tarasu – co trzeba wiedzieć na ich temat?

Projektując warto postawić na kompromis strony estetycznej i praktycznej. Taras powinien harmonizować zarówno z charakterem domu, jak i z otoczeniem. Idzie tu przede wszytskim o wielkość i design dopasowany do całości. Niezależnie, czy pojawia się tu pergola tarasowa, czy inny rodzaj pokrycia, nie powinno dominować, ma zdecydowanie być dopełnieniem bryły budowli.

Taras z zadaszeniem na stałe lub demontowaną tkaniną

Pamiętaj, że konstrukcyjne osłonięcie tarasu dziś nie stanowi jedynej opcji. Alternatywą dla stałego zamknięcia są parasole, żagle czy markizy – wszystkie te modele mogą sprawdzić się przez liczne sezony. Jednakże wciąż większość osób zamawia osłony na stałe, mocowane do ścian, jak pergola tarasowa. Zadaszenie sporządza się z elementów nieprzepuszczających światła lub transparentnych. Można też zamontować ruchome z płótna. Można je zastosować, gdy inwestorowi zależy na doświetleniu wnętrz.