Zdrowie

Miód na hemoroidy — w czym może pomóc i w jaki sposób go używać?

Leczenie hemoroidów z zastosowaniem domowych sposobów można rozważyć wyłącznie po wcześniejszej konsultacji ze specjalistą. Dolegliwość nie jest błaha, więc nie powinno się jej lekceważyć, a lekarza najlepiej odwiedzić już w momencie zauważenia początkowych objawów choroby – wówczas szanse na wyleczenie są najwyższe. W jaki sposób wykorzystać produkty pszczele, takie jak czopki propolisowe, w kuracji hemoroidów?

Czy miód jest skutecznym lekarstwem na hemoroidy?

Obecnie coraz więcej mówi się o apiterapii, która wykorzystuje produkty pszczele. Pomagają one w zwalczaniu wielu różnych dolegliwości wewnątrz organizmu oraz tych skórnych lub infekcji. Niejednokrotnie z ich pomocą możliwe jest wsparcie leczenia również bardzo poważnych schorzeń. Dodatkowo produkty będące efektem pracy pszczół są delikatne, a dzięki temu nie mają negatywnego wpływu na organizm, a przedawkowanie ich jest niemożliwe.

Jedną z najbardziej skutecznych domowych metod przynoszącym rezultaty w walce z hemoroidami jest miód wraz z wszelkimiwieloma produktami zawierającymi go w swoim składzie, jak na przykład czopki propolisowe.

Powodem jest to, że miód wpływa na skrócenie procesu gojenia ran oraz posiada właściwości bakteriobójcze. Ponadto spowalnia on rozwój bakterii odpornych na standardowe lekarstwa. Dzięki temu miód jest świetnym lekiem w sytuacji różnych uszkodzeń skóry czy infekcji, a także niektórych problemów, które nie poddały się efektywnemu leczeniu farmakologicznemu.

Czopki propolisowe i nie tylko — jak leczyć nimi hemoroidy?

W sytuacji, kiedy lekarz pozwolił na wykorzystanie miodu pomocniczo przy leczeniu hemoroidów, warto wykorzystać produkty pszczele na różne sposoby. Najlepiej korzystać z miodu jednocześnie wewnątrz i na zewnątrz, aplikując go w miejsce objęte chorobą.

Produkty pszczele i wytwarzane z nich maści oraz nasączane nimi okłady, czy też czopki propolisowe można stosować jako pomoc w leczeniu trudno gojących się ranek w obszarze występowania hemoroidów. W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem jest nakładanie miodu na ranę około 2-3 razy w ciągu dnia (włączając w to noc), w tym czasie należy zrezygnować z opatrunku. Kiedy rany są głębsze, najlepszym sposobem jest skorzystanie z czopków propolisowych, które coraz częściej rekomenduje się po operacyjnym usunięciu hemoroidów. W początkowym etapie można odczuwać pieczenie bądź delikatnie nasilony ból. Jest to zupełnie normalna reakcja skóry na działanie miodu. Należy przeczekać ten czas, poprawę stanu skóry można zaobserwować z reguły już po 2-3 dniach. W tym przypadku także powinniśmy brać pod uwagę zalecenia specjalisty.