Ocet winny – wszystko, co należy o nim wiedzieć
Tak podobny do wina ocet winny jest też pełen wielu cennych właściwości. Jako przyprawa jest dość często stosowany jako dodatek do niektórych dań. Przez swój kwasowy odczyn ocet winny dodawany do pożywienia może wydłużyć trwałość. Co więcej potrafi wzmacniać walory smakowe oraz nadaje potrawom niepowtarzalny aromat. Co jeszcze powinieneś wiedzieć o occie winnym?
Jak przebiega proces powstawania jest ocet winny?
Ocet winny w naturalnej wersji to efekt fermentacji białych albo czerwonych winogron, które mają wpływ też na jego odcień. Do fermentacji potrzebne są mikroorganizmy typu Acetobacteriace. Cały proces dzieli się na dwa etapy – początkowo po odcięciu dostępu do tlenu cukier zawarty w winogronach przekształca się w alkohol, a podczas następnego etapu gotowe wino biegiem czasu zmienia się w kwas octowy nazywany octem. W większości przypadków jego moc mieści się w granicach 2-11% i jest zależna przede wszystkim od zawartości fruktozy w winogronach, a także dokładności w prowadzonym procesie fermentacji i czasu. Gdy fermentacja trwa krócej, to ocet jest słabszy i mniej słodki.
Ocet winny ma niewiele kalorii, niewiele jest też składników odżywczych. W zależności od wariantu, w jednej łyżeczce płynu jest od ok. 2 do ok. 15 kcal. Nie zapominajmy, że niestety wartość odżywcza wariantów o najmniejszej kaloryczności (czyli np. octu destylowanego) jest także bardzo mała.
Ocet winny a zdrowie
Ocet winny jest przyprawą o licznych właściwościach leczniczych.
W jaki sposób działa ocet winny?
Reguluje poziom cukru we krwi – testy prowadzone na ludziach wykazały, iż wprowadzenie do jadłospisu octu winnego prowadzi do obniżenia nie tylko poziomu cukru we krwi, ale też poziomu insuliny podnoszącego się tuż po jedzeniu.
Posiada działanie przeciwbakteryjne – antybakteryjne działanie octu sprawia, że sprawdza się na wypadek grzybicy paznokci lub brodawek i wielu innych dolegliwości. Można go również wykorzystać jako miejscowy lek przy poparzeniu i infekcjach skórnych.
Ułatwia redukcję poziomu cholesterolu – badania na zwierzętach udowodniły, że myszy, którym podano ocet, cechowały się obniżeniem poziomu cholesterolu. Wiadomo, że potrzebujemy dodatkowych badań, aby być w stanie sprecyzować tę zależność pomiędzy octem i cholesterolem, jednak początkowe obserwacje są bardzo optymistyczne.
Ułatwia kontrolowanie wagi – według przeprowadzonych badań spożycie octu na chwilę przed posiłkiem potrafi prowadzić do zwiększonego uczucia sytości, a w efekcie doprowadzać do ograniczenia ilości spożywanych kalorii oraz, a nawet wpływać na utratę wagi.