Różności

Co warto wiedzieć o alimentach natychmiastowych?

Jeśli małżeństwo decyduje się na rozstanie, najbardziej dotyka to dzieci.
W takiej chwili równolegle z rozwodem małżonkowie zobowiązani są, aby przedyskutować przede wszystkim sprawę przyszłych alimentów na wspólne dzieci.

W najbliższych miesiącach możemy spodziewać się wprowadzenia programu alimentów natychmiastowych, które wiążą się z licznymi korzyściami dla rodziców samotnie wychowujących dzieci.

Wszystko, co należy wiedzieć o natychmiastowym świadczeniu alimentacyjnym

System przyznawania samotnym rodzicom świadczeń na utrzymanie i edukację dzieci nazywamy alimentami.

Dzięki temu łatwiejsze będzie znalezienie osoby, która profesjonalnie zajmie się przygotowywaniem dokumentacji i zajmie się reprezentowaniem Cię w sądzie, a do tego doradzi i będzie oparciem w razie ewentualnych trudności.
W razie konieczności skorzystania z usług prawnika z doświadczeniem, który zdoła wspomóc Cię w trakcie walki o należne alimenty, po prostu wpisz w Google frazę alimenty Kraków, Poznań lub Łódź. Nowa ustawa mówi, iż oczekiwanie na rozpatrzenie pozwu nie powinno trwać dłużej niż 14 dni. Ma to związek z przekazaniem nakazu zapłaty, który też musi być jak najszybciej wykonany. Alimenty natychmiastowe to rozwiązanie skierowane do osób, które nie starały się wcześniej o przyznanie alimentów w dotychczasowej procedurze. Alimenty natychmiastowe będą zasądzane alternatywnie dla standardowych alimentów, jednak mimo wszystko, nadal można starać się o alimenty zgodnie z dotychczasową procedurą.

Jaka będzie stawka alimentów natychmiastowych?

Do obliczenia należnych natychmiastowych świadczeń alimentacyjnych potrzebny ma być stworzony w tym celu algorytm, a jego kluczowymi wartościami będą wysokość wynagrodzenia minimalnego i ilość dzieci będących pod opieką rodzica.

Efektem wszystkich wyliczeń, czyli kwotą należnych alimentów będzie pewna część tzw. kwoty przeliczeniowej, podwojona kwota przyszłorocznego minimalnego wynagrodzenia dzielona przez liczbę 2 i zeszłoroczny współczynnik dzietności.

Wypłacenie środków z funduszu alimentacyjnego na dzieci bezwzględnie musi zostać poprzedzone postępowaniem nakazowym alimentacyjnym. Tutaj wspomniane czynności sądowe rozpoczną się dopiero po złożeniu dokumentu z pozwem wzbogaconego o obowiązkowe oświadczenie osoby ubiegającej się o alimenty albo reprezentującej go osoby. Do rozpoczęcia sprawy, konieczne jest również dostarczenie do sądu kilku istotnych informacji, w tym sumy wszystkich dochodów, kosztów ponoszonych na utrzymanie oraz ilości dzieci będących pod opieką. Poza tym konieczne jest też złożenie oświadczenia, że między stronami nie trwa sprawa o rozwód czy też sprawa o separację.