Biznes

Innowacyjne inwestycje i program „Razem dla planety”

Redefinicja Przemysłu Chemicznego na Rzecz Ziemi

Niezliczone dzieła literackie i filmowe rysują przyszłość naszej planety w dość ponurych barwach, lecz w świecie rzeczywistym śmiałkowie w kombinezonach laboratoryjnych i eleganckich garniturach z chemicznych korporacji wkładają swoją wiedzę, zasoby i innowacyjność, żeby zapisać inną, znacznie jaśniejszą narrację. Wśród mazy regulacji prawnych i ekonomicznych wyzwań, część polskiego sektora chemicznego niestrudzenie dąży do zamknięcia obiegu materiałów, a inicjatywy na tej płaszczyźnie są wielobarwne jak reakcje chemiczne w kolbie Erlenmeyera.

Nieprzebrane zasoby energii i odrobina chemicznych reaktywów wystarczyły firmie Torf Corporation, by zdobyć uznanie w niesłabnąco popularyzowanym programie BASF „Razem dla planety”, gdzie zuchwałość ekologiczna spotyka się z potrzebą innowacji. Kierowane dłonią Anny Derucki, przedsiębiorstwo to wyrafinowanymi ruchami manewruje w kierunku minimalizacji śladu węglowego swoich produktów, a także z gracją zamknęło obieg pewnych gam, w tym podkładów etykietowych.

Jeśli nie Złoto, to Diament

Gońcem dobrych wiadomości w tematyce ochrony środowiska jest także DJCHEM CHEMICALS POLAND, której przedstawienia techniczne zaimponowały kapitule programu „Razem dla planety”. Wykorzystując gaz odpadowy jako paliwo do ogrzewania własnych procesów, spółka została uhonorowana Diamentową Planetą, zbierając także Platynową Planetę w kategorii Lider zrównoważonego rozwoju MŚP. Prowadzone przez Bartosza Gorzkowskiego firmowe backstage pełni rollupów technologicznych pozwolił na zredukowanie konsumpcji paliw kopalnych, podnosząc w ten sposób firmę na wyżyny ekologicznej odpowiedzialności.

Kroki Małe, Ale Znakomite

Sektor MŚP, chociaż często ukryty w cieniu wielkich, także potrafi zaiskrzyć innowacyjnymi pomysłami. Wśród nich Styropmin, producent materiałów termoizolacyjnych, i N Cosmetics wraz z Auto Miras wyznaczają trend, zdobywając Zieloną Planetę oraz wyróżnienia. Wszystkie działania w kierunku zrównoważenia są jak kolejne węzły sieci, która ma uchronić naszą planetę przed ekologicznymi nieprawidłowościami.

Dalej niż Tylko Na Papierze

Orlen Południe zadziera wyjątkowo wysoko poprzeczkę, prezentując technologię konwersji gliceryny do bioglikolu propylenowego, redukując emisję CO2 nawet o imponujących 80 procent. Grzegorz Semerjak, dyrektor technologii i rozwoju w Orlen Południe, dumnie dzieli się osiągnięciami firmy, a pokładane w biomasażu nadzieje na innowacje rozbłyśniły dla spółki Kiery Innowatora Roku.

Chemia Emocji i Działań

Założenia Programu „Razem dla planety” to nie tylko przestrzeń dla firm na wykazanie się przed innymi, ale również świetna platforma do wymiany doświadczeń. Ponad 30 firm, z mocnym akcentem na sektor MŚP, wzięło udział w zaciętej rywalizacji na ekologiczne koncepty, mające na celu zaznaczenie ich wkładu w krzewienie zrównoważonego rozwoju. To jest właśnie chwila, gdy podczas formalnego podania dłoni przed kamerami świata, równocześnie przekazuje się młodszym pokoleniom klarowny przekaz: idziemy dalej, ale razem i w harmonii z naszą Ziemią.

W krajobrazie, gdzie ESG (środowiskowe, społeczne i zarządcze) raportowanie staje się równie znaczącym obowiązkiem co bilans finansowy, nie tylko prawo, ale również oczekiwania konsumentów i partnerów w łańcuchach dostaw, będą wymuszać odporność ekologiczną jako standard w strategiach przedsiębiorstw. Budując na doświadczeniach tak pionierskiego działania, możemy wyczekiwać, iż kolejne firmy, poruszone sukcesem swoich ekologicznych poprzedników oraz wynikami raportu „Potencjał gospodarki obiegu zamkniętego”, podejmą rękawicę zmiany. Co więcej, z entuzjazmem musimy przyznać, że inwestycje w zakresie gospodarki obiegu zamkniętego widnieją już w planach ponad 16 procent firm. Podążamy więc ku światłu, które pośród szarych obłoków wątpliwości wyłoniło już pierwsze zarysy jutrzejszych sukcesów dla zdrowia naszej planety.